16. apr 2025

Pompei

Pompei linna katastroofiline saatus on midagi, mille kohta me ilmselt kõik oleme midagi lugenud-kuulnud-filmi vaadanud. Tundus täiesti ilmselge, et seda linna läheme me vaatama. Eelmisel õhtul vaatasime sissejuhatuseks ära 2014. aasta filmi "Pompei". Pea esimestest kaadritest selgus, et lastele see siiski sobilik film pole, aga kõik, kes kannatasid välja verised võitlusstseenid, need said mõtetega juba Pompei radadele.

6. sajandil eKr rajatud Pompei linna tabas katastroofiline saatus, kui aastal 79 Vesuuvi purse kogu linna 8–9 meetrise tuhakihi alla mattis. Selle õõvastava loo tagajärg on aga see, et tuha all püsis linn muutumatuna ning on olnud suurepäraseks võimaluseks Vana-Rooma eluolu uurimisel.

Mis mind üllatas?

Esmalt see, et Vesuuv ei tundugi niiväga Pompei lähedal olevat (linnulennult umbes 8 km). Ja mis seal salata, kogu Pompei nägemine selle täies tervikus tundus ikkagi mõjuvam, kui oskasin oodata. See pole lihtsalt üks vanaaja varemehunnik, see on tõesti terviklik linn, mida me 4–5 tunniga läbi jalutada ja vaadata ei suudagi. Samas tekib jalutuskäigul selles rohkem kui 2000 aastases linnas hulgaliselt ohoo-elamusi ning jätkuvalt põnevaid küsimusi. Õhtul villasse jõudes vaatame veel mitut dokumentaalfilmi ja otsime täiendavat infot nähtu kohta.

Pikad sirged tänavad, mille ääres tihedalt erinevad hooned



Inimesed liikusid mööda kahel pool teid olevaid nn kõnniteid, üle tänava sai minna teele asetatud kõrgeid kive mööda, sest tee ise oli parajalt pasane – vihmavesi, sõnnik jne. Hiljem netist uurime, et hobused liikusid suurte kivide vahelt läbi ja teel olevad süvendid on tekitanud raudratastega vankrid.

Kui sa külastad Pompeid sellisel mitte niiväga turismihooajal nagu meie, siis on astumine lahedam ja võib juhtuda, et mõnel tänaval jäävad pildile ainult üksikud inimesed.
Risttee ja "ülekäigurajad"
 Mitmes kohas on tänavate ääres nn baariletid nagu kiirtoidukohad, kus mosaiigina laotud leti sisse on uputatud savist anumad.

iidne toidukoht

Küpsetusahi

Pagaritöökodades olid kõrvuti jahuveskid ja küpsetusahjud
Vasakul jahuveski

Linnas on lausa kolm teatrit, mis kõik on väga hästi säilinud – kõige suurem on amfiteater, siis suur teater, kus toimusid etendused ning lõpuks väike teater, kus olid muusikakontserdid.
Väike muusikateater, kuhu mahtus 1500 vaatajat.

Suuremasse teatrisse mahtus 5000 vaatajat.

Pompei amfiteater, mis mahutas 20000 vaatajat. Osa istmeid on veel rohu all ja välja puhastamata, või pole neid alles?

Loodus on Pompei varemed moonidega eriti ilusaks muutnud. Või on neid külvatud?

Üks termidest. Päris suur vann :)



Sauna põrand on ehitatud kivipostidele, köeti sauna kõrval olevat ahju, kust suunati soe õhk põranda alla.

Kindlasti ei satu me kõigisse uhketesse majadesse, mis säilinud on. Aga otsimise peale leiame üles Vettiuste maja, mis on väga hästi säilinud koos suure hulga seinamaalingute ja erinevate detailidega. Maja keskel on skulptuuridega siseõu ning ümber selle erineva suurusega ruumid. 

Arvatakse, et maja omanikud Aulus Vettius Restitutus ja Aulus Vettius Conviva olid vabastatud orjad, kes rikastusid pärast vabanemist veinikaubandusega. Ühe versiooni järgi olid nad vennad, kuid tõenäolisemaks peetakse versiooni, et mehed said ühise nime oma endise omaniku järgi. Seintel olevad maalid kujutavad nii mütoloogilisi tegelasi, jumalaid kui ka erootilisi stseene (majas asus ka väike bordell).




Seinale maalitud interjöör.


Värvilised seinad on jaotatud paneelideks ja kaetud erinevate maalingutega.

Seinal on ka üks natüürmort kaladega.
 
Eriti uhke on majas üks punaste seintega tuba, kus mustale taustale on maalitud väikesed miniatuurmaalid erinevate tööde tegemisest. Hiljem loen, et seda ruumi oli kasutatud söögitoana. Punane värv on vaimustavalt punane. 19. sajandil antaksegi selle värvi nimetuseks pompei-punane, millest saab tõeline moevärv. Punane värv oli Vana-Roomas väga kallis ja luksuslik, värv sisaldas pliioksiidi ja seda saadi ka loodusliku mineraalina ning toodi Roomasse sisse. Tänaseks on aga teadlased avastanud saladuse, et kõik Pompei punase värviga ja punaste maalingutega kaetud seinad ei olegi algselt olnud luksuslikud punased, vaid ookerkollane värv on vulkaanituha kuumuse tagajärjel muutunud punaseks.
Luksuslik punane ja horisontaalsed miniatuurmaalid.




Tundub, et metallitööd

Tekstiilitööd


Mina julgen kõigile soovitada, kui võimalik, minge Pompeisse ja laske ennast ajaloost vaimustuda :)

15. apr 2025

Jupiteri tempel Terracinas

Meie peatuspaiga lähedal Terracina linna kohal kõrgub mägi, millel asub Jupiteri tempel. Otsustame seda lähemalt vaatama minna. Pikem jalgsimatk jääb ära, sest mäkke saab sõita ka autoga.

Jupiter Anxuri (noorele jupiterile pühendatud) tempel on üks selle piirkonna tähtsamaid antiikseid pühamuid, mille ajalugu ulatub tagasi 4. sajandisse eKr. 

Väga hästi on säilinud tempelterrassi all olevad võimsad kaaregaleriid, mis andsid kogu kompleksile muljetavaldava kõrguse ja tugevuse ning on tänapäevalgi hästi nähtavad ka mäe all olevast linnast.

 

Vaade Terracina linna kõrval kõrgel mäel asuvale Jupiteri templile altpoolt.

 

4. sajandil eKr ehitatud suur marmortempel oli osa kaitsesüsteemist, sest mäe asukoht võimaldas kontrollida Via Appia teed, mis oli Rooma Impeeriumi üks tähtsamaid maanteid.  Rooma impeeriumi langusega jäeti tempel maha ja selle kive kasutati linnaehituseks. 15. sajandil hakati kompleksi uuesti uurima ja selle jäänuseid kaardistama. 20. sajandil alustati arheoloogilisi väljakaevamisi, mis paljastasid muljetavaldavad kaaregaleriid ja templiplatvormi, mida saab tänapäeval külastada.

 

Võimsad kaargaleriid, mille kohal asus tempel.


Templi varemete juures oli klaasist tahvel, läbi mille õiges suunas vaadates sai vaadata, kuidas tempel välja nägi.




Vaade ülevalt templi juurest alla linnale. Sellel rannal on ka meie peatuspaik.

Terracina linn ülevalt vaadatuna.

14. apr 2025

Napoli kuninga loss Casertas

 Elas kord kuningas, uhke ja suur,
loss oli kullast ja kullast ka uur.
Sõdureid põduraid ei olnud tal
Saalides sädeles puhas kristall
Sulaseid palju tal taga ja ees
Luiged tal ujusid lossi ees vees...

Just täpselt nii ongi :)...

1735. aastal saab pärast hispaanlaste vallutust Napoli ja Sitsiilia kuningaks 18-aastane Carlo di Borbone (hilisem Hispaania kuningas Carlos III) Peagi alustab nooruke kuningas paarikümne kilomeetri kaugusele Napoli linnast suurejoonelise Caserta lossi ehitamist. Mõnevõrra sarnaneb ülimalt uhke barokkstiilis loss Versaille lossiga, kuid on sellest veelgi suurem, väidetavalt on see lausa kõige suurem kuningapalee maailmas.

Carlo di Borbone (1716–1788), kellel on Borbonedele iseloomulik suur nina :)


Lossi lõplikuks valmimiseks kulub terve sajand ja kuna Carlo di Borbone saab 1759. aastal Hispaania kuningaks, siis vaatamata sellele, et ta algatas lossi rajamise, ei saa ta selles lossis elada. Napoli kuningaks saab seejärel tema üksnes 8-aastane poeg Ferdinand.

Kuninga Carlo di Borbone lahkumine Napolist Hispaaniasse.

 
Uus kuningas Ferdinand 9-aastasena.
Aga nüüd siis kuningaloss

Tohutu suurt lossi ümbritseb võimas aed.  Nelja kilomeetri pikkune basseinide rida lõpeb kose, skulptuuride ja liigirikka Inglise stiilis aiaga. Aia teise otsa tasub tõesti sõita pisikese bussiga, mis lossi eest inimesi peale korjab. Vastasel juhul ei jää lossi külastamiseks üldse aega.

Lõputute tiikide-purskkavude rida, mille pikkus on 4 km, ulatub lossist kuni inglise aiani.
Looduslik kosk koos tiigi ja skulptuuridega.






Raske on siin piltidega edasi anda kogu selle tohutu suure lossi uhkust. Lossis on 1200 tuba, üle tuhande kamina, teater jne. Kõik korrused neljakandilises lossis külastajatele avatud ei ole, aga näha saab siiski paljusid saale koos võimsate lühtrite, kullasära, maalide ja baroksete heledatooniliste romantiliste kaunistustega.

Sisenemine lossi on väga suursugune, marmorist ülilai trepp, tohutult kaunistusi ning kahel pool treppi ootavad lõvid.


Lõputult võimsad lühtreid.

Troon.

Tohutu kullasära

Troonisaal

Kuninglik voodi

Maalitud laed.

Ulmelised kristall-lühtrid.


Printsessi magamiskamber.

Raamatukogu kolmas saal.

Kuula Caserta lossi kohta ka Vikerraadio saadet. Aja jälg kivis