27. märts 2025

Nunnade org

 Õigupoolest kogu see saar koosnebki mägedest ja orgudest. Aga miks ühel orul just selline nimi on? Järgnev lugu pärineb üsna Madeira asustamisele järgnenud sajandist ehk siis 16. sajandist. Selleks ajaks oli Madeiral juba rikkust, mida hakkasid himustama piraadid. 16. sajandil toimus üks suurimaid piraatide rünnakuid saarele. Rünnaku eest pagesid Funchali kloostri nunnad koos kaasa võetud kloostri varadega sügavale orgu, kust piraadid neid kätte ei leidnud. Orus olevad maad kuulusid tegelikult kloostrile, kuid olid välja renditud talumeestele, kes selle eest ka kloostrile toitu kasvatasid. Normaalseid teid pidi ei pääsenud orgu veel kuni 20. sajandi alguseni. 

Esmalt vaatame Nunnade orgu, mis on ka ühtlasi saare sügavaim org ülevalt kaljunukile rajatud vaateplatvormilt. Vaade on võimas.

Mööda treppe üles platvormile.

Ja vaade alla nunnade orule.




Lisan nüüd ka vaate alt nunnade orust üles. Selle kalju otsanukil ongi seesama platvorm.

Nunnade orus astume läbi kirikust, sööme lõunat ja tutvume turistidele mõledud ninni-nänni lettidega.


Toiduks kohalik kastanisupp peekoniga, mis oli muide täiesti magus ja sisaldas nagu jõuluvürtse.   

Hõberõngaga märki kannavad käsitsi tehtud tikandid. Ma ei suuda ikka välja mõelda, mis ma selle tikandiga peale hakkaksin või kuhu ma selle paneksin, aga igal pool kus neid müüakse, tekib tunne, et peaksin ikka ühe kohaliku tikandiga asja ostma.






 

Kommentaare ei ole: