1. mai 2022

Ülikoolilinn Coimbra

 Kunagi Portugali pealinnaks olnud Coimrat võiks võrrelda Tartuga. Linna vaimu rolli mängib Portugali tähtsaim ülikool koos paljude traditsioonide ja lugudega. Saame sellest emotsionaalse ja mõjuva ülevaate, sest giid Mirjam on ise Coimbra ülikooli lõpetanud. Nii jõuavad meieni ka lood, mis lihtsalt Coimra ülikooli hoonete vahel jalutajale kindlasti teadmatuks jäävad. Nagu see, et ülikooli lähedal asuvate väravasammaste otstes olevad kaks muna pidavat alla kukkuma, kui keegi peaks juhtuma selle kooli neitsina lõpetama. 

1290. aastal loodud ülikooli peetakse Portugali "Oxfordiks". Õppimine ülikoolis on tasuline ja loengud kestavad pika päeva. Töötavaid tudengeid siin pole, sest tööl käimiseks ei jää lihtsalt aega.

Ülikooli peahoone, kus on loengud õigusteduskonna tudengitel. Vasakul vana raamatukogu. Peahoone on kunagi olnud kuninga palee.

 Ajaloo jooksul on ülikoolil välja kujunenud terve hulk kohati ka kummalisi traditsioone, millest tänaseni kinni peetakse. Tudengid kannavad keebiga vormi, väidetavalt on Rowling just Coimbra vormist võtnud eeskuju Sigatüüka koolivormi kujundamiseks. Vormiga seoses on siin ka hulk tavasid, näiteks toimub pärast viimast eksamit nn "rebimine", mille käigus tudengil riided seljast rebitakse, alasti tudengile jääb alles vaid keep, mille kättesaamine ei pruugi ka lihtsaks osutuda. 4. aastal on mitmed toimingud lintidega, algul saab tudeng mingid peenikesed lindid, mis siis üheskoos ära põletatakse ja mille asemel saadakse laiad lindid, mida kantakse mapi vahel. Muidugi toimub terve rodu üritusi seoses rebastega. Jne... Huvitav on aga see, et traditsioonide järgimine on nii tähtis ja kõikehaarav, et rohkem kui nädalaks jäävad sel ajal ära ka tunnid.

Coimbra Ülikooli vormis tudeng müüb pissipotist pastakaid, et õpinguteks veidi raha teenida.

Ülikooli ja sellest lahkumise kurbusega on seotud ka selle linnakese fadolaulu traditsioon. Vana katedraali ees ja ümber koguneb igal aastal tudengite mass, et osaleda praktiliselt öö läbi kestval fadolaulude kontserdil.


See pilt on pärit internetist ja näitab, kui palju inimesi siia katedraali ette fadolaulu kuulama mahub :)

Veidi keeruline on esimese hooga mõista, mida kujutab endast Republica. Need on miskitlaadi tudengite kommuunid, kus koos elab rohkem kui kümmekond tudengit praktiliselt ühist, ilma isiklike asjade ja vajdusteta, aga ühiste ideaalidega elu. Ehk siis kõik on ühine (v a ehk aluspüksid ja pruut), juba isikliku hambapasta omamine võib põhjustada Republicast väljaheitmise. Ühesõnaga kommunism.

Üks paljudest Republicatest Coimbras.

Mõned pildid ülikoolilinna Coimbra nurgatagusematelt tänavatelt.Kommentaare ei ole: