23. apr 2019

Jaapan on kaugel - rahast ja ostlemisest

Rahaasjus on jaapanlased väga-väga täpsed. Igas toiduasutuses ja poes antakse tagasi jeenise mündi täpsusega. (1 jeen on 0,8 eurosenti). Kusjuures arveldatakse tavapäraselt sularhas ning paljudes kohtades kaardimakse võimalust ei olegi. Ja isegi kui on, siis võib märgata, et ka jaapanlased tasuvad sularahas, lugedes täpselt kuni 1-se mündini. Jootraha kommet Jaapanis samuti ei ole, kauplemisest rääkimata. Selles suhtes on asi konkreetne ja mugav.

1000 jeeni on umbes 8 eurot. Arvutada tuleb suurte summadega :)

Ma tean küll, et uudishimulik tahavad teada, mida Jaapanist osta või ehk mida meie ostsime. Turistidele mõeldud poodides on hulgaliselt nõusid, mida on teadagi keeruline vedada, söögipulki ja eriliselt palju nunnusid pisividinaid-kilinaid-kulinaid. Ikka kassikeste ja millega iganes. Veidi odavam kui Eestis on elekroonikakaup ja fototehnika, aga seda tasub ju ikkagi osta üksnes siis, kui kindel vajadus olemas on.

Muidugi ostsime me etnograafilise mütsi ja sõrmkübara. Need kaks asja kuuluvad meie kohustusliku ostukava hulka. Sõrmkübara leidmine kujunes küll keeruliseks ja mütsi ostsime ka õnneks ühes väikeses külas ära, hiljem poleks seda enam leidnud.

Arusaadavalt olen mina üritanud alati kaasa tuua tekstiili. Jaapanis selle leidmisega polegi eriti kerge. Meie reisikavasse eriti "tekstiilseid" objekte seekord ei kuulunud, aga ühte võin küll öelda, kui näed midagi ostmisväärset, osta kohe. Ja mul on hea meel, et ma Kyotos (kuhu just tekstiilialane tegevus koondunud on) ühest väikesest suveniiripoest ka mõned tekstiiliostud tegin. Hiljem ei leidnudki ma selleks enam väga võimalust. (Tokyos leidsin kohaliku giidi abiga küll ka hiljem ühe kangapoe, aga kangas oli seal küllaltki nö rahvusvaheline).

Esmalt pisike pakike erineva mustriga Jaapani siidi tükke (maksis umbes 5 eur). Kahju kohe, et mitut pakki ei soetanud. Pakike oli mõeldud lapitööks ja kenasti tonaalsuse järgi koplekteeritud. Mina õmblen need siiditükid ilmselt kokku üheks Jaapani reisi meenutavaks salliks.

Siiditükikeste komplekt.
Jaapanlased on väga usinad ilupakendite tegijad. Ja kõige pealmise ümbrisena keerataske kingitus kangasse. Müügil on toredad äärestatud ruudukujulised (umbes 50x50 cm) kvaliteetsest paksemast puuvillasest pakiümbrised, mida võib suurepäraselt kasutada linikuna laual või õmmelda midagi väiksemat. Selliseid kangajupikesi ostsin ka veidi. Ühe palistatud tüki hind on 2-5 eur.



Tekstiilist pakiümbrised.
Ja veelkord, kui näed midagi osta, osta kohe. Valisin sõpradele välja ilusad origami-paberite komplektid. Aga vaat kohe ära ei ostnud ja pärast ei näinud selliseid ilupaberitest origamikomplekte enam kusagil.


Väike origamilinnuke, mille sain kingiks ühest söögikohast.
Ja loomulikult tasub kaasa osta maiustusi. Nendegagi oli nii, et templite juures-muuseumipoodides müüdi igal pool rohkes valikus Jaapani maiustuste karpe, aga et nendega mitte kümmet päeva seigelda, otsustasime neid osta viimasel päeval Tokiost. Aga vaat, tavapärases toidupoes oli üksnes Šveitsi-prantsuse-inglise šokolaad ja ei mingeid Jaapani karpe enam. Lennujaamas on muidugi jällegi kõike, nii et need ostud võib tõepoolest kõige lõppu jätta.

Jaapani maiustused, sõrmkübar ja kottide õmblemise raamat.

Kommentaare ei ole: